24 Lipca 2018

Nowoczesna endoskopia bez obaw

Badania endoskopowe przewodu pokarmowego są metodami diagnostycznymi o kapitalnym znaczeniu. Umożliwiają szybką, tanią i precyzyjną diagnostykę chorób, w przypadku których szybkie rozpoznanie decyduje o rokowaniu. Najlepszym przykładem są badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego. Ponadto podczas kolonoskopii można usunąć polipy i pobrać bioptaty z podejrzanych zmian.

O sukcesie działań profilaktycznych decyduje masowość badań, która z jednej strony zależy od dostępności specjalistów i sprzętu, ale z drugiej strony od skłonności pacjentów do poddania się badaniu. Wokół endoskopii, zwłaszcza kolonoskopii, pacjenci wytworzyli wiele mitów dotyczących bolesności badania oraz konieczności ponownego przechodzenia procedury w razie uzyskania niejednoznacznych wyników.

Bardzo ważna jest kampania informacyjna, niemniej jednak kluczową rolę pełni sposób wykonania samej procedury – przeprowadzenie badania w sposób wywołujący jak najmniejszy dyskomfort i tak, żeby w jak największej liczbie przypadków postawić pewną diagnozę już za pierwszym razem. Wybierając sprzęt diagnostyczny dla gabinetów i szpitali należy, o ile to możliwe, brać pod uwagę komfort pacjentów i wygodę badającego lekarza. Producenci endoskopów proponują udogodnienia ułatwiające badanie i zwiększające jego precyzję. Olympus ma w ofercie co najmniej dwa bardzo interesujące rozwiązania.

Technologia NBI (Narrow Band Imaging)

W tradycyjnych endoskopach do oświetlenia wnętrza przewodu pokarmowego używa się światła białego o ciągłym widmie, tzn. zawierającego wszystkie barwy – od niebieskiej do czerwonej. Unaczynione tkanki pochłaniają większość światła, odbijając tylko część odpowiadającą barwie czerwonej. Uzyskany w ten sposób obraz jest daleki od doskonałości.

Pole widzenia endoskopu wykorzystującego NBI jest oświetlane światłem o zredukowanym widmie, obejmującym barwę niebieską i zieloną. Długość fali dobrano w taki sposób, że promienie światła są pochłaniane przez naczynia krwionośne, ale dobrze odbijane przez otaczające je tkanki. Dzięki temu uzyskano znaczną poprawę rozdzielczości i kontrastu obrazu. Zastosowanie NBI umożliwia dostrzeżenie dyskretnych zmian, które w białym świetle prawdopodobnie zostałyby przeoczone. Tryb pracy można zmienić z oświetlenia światłem białym na tryb NBI za pomocą jednego przycisku. Stwarza to możliwość dostosowania warunków obserwacji do potrzeb na każdym etapie badania.

Scope Guide

To interesujące rozwiązanie ułatwia planowanie taktyki badania i dostosowanie ruchów wykonywanych przez diagnostę do topografii jelita grubego. Endoskop jest wyposażony w elementy indukcyjne wytwarzające pole elektromagnetyczne. Do ściany brzucha pacjenta zbliża się płaską antenę połączoną z przetwornikiem obrazu i monitorem. Dzięki nim lekarz może obserwować w czasie rzeczywistym nie tylko obraz z wnętrza jelita, ale także położenie endoskopu. Ułatwia to orientację przestrzenną i precyzyjne wprowadzanie instrumentu nawet wówczas, gdy warunki anatomiczne są bardzo trudne.

 

Red. Piotr Kołaczek

Źródło: https://medical.olympusamerica.com/sites/us/files/splashPages/scopeguide/ScopeGuideInteractiveBrochure.pdf

Dostęp: 03.07.18 r. godz. 14.00

PP-MCM-POL-0069/06/2018